Když neradi uklízíte aneb zkuste to s Marií Kondo

04 března

by admin
Když neradi uklízíte aneb zkuste to s Marií Kondo

Oblečením a knihami však vaše úklidové práce zdaleka nekončí. V každém bytě se nachází i velké množství dalšího vybavení a drobných věcí, které neužíváte, ale se kterými jste doposud nenašli odvahu rozloučit se. Jak tedy na ně? I na takové věci myslí Marie Kondo a její minimalistická metoda Kon Mari.

Drobnosti, maličkosti, doplňky, vybavení – co s nimi?

Tato kategorie je velice náročná na úklid. Je pestrá a mnohočetná, a její smysluplné vytřídění a uložení je o odvaze (odvaze zbavit se většiny zdánlivě potřebných věcí) a přehledném i vzhledném uložení. Vyčistíte tak skříňky, komody, zásuvky a zbavíte se většiny prach lapajících drobností a krabiček, které se nacházely na všech možných místech domácnosti. Jak tedy postupovat? Začněte u DVD a CD, pokračujte kosmetikou, drobnými elektrickými přístroji a vybavením domácnosti včetně různých zásob a ostatních věcí, které by spadaly do této oblasti. Začněte tím, že si ponecháte jen to, co splňuje konkrétní účel a co opravdu běžně používáte. Vyhoďte nepoužité vzorky, obaly a nepoužívané kabely, rozbité spotřebiče a věci, které jste získali zadarmo, stejně tak naložte s věcmi, které jste zakoupili pod dojmem reklam a nepoužíváte je.

Dárky jsou zvláštní kapitolou

Máte ve své domácnosti řadu dárků od lidí, na kterých vám záleží, a nemáte srdce se jich zbavit, přestože vás pohled na ně netěší a často vám i překáží nebo zabírají místo, kde byste chtěli mít něco jiného? Nechcete dary vyhodit, protože máte pocit, že tím urážíte dárce, který do daru neinvestoval pouze finance, ale i energii a svůj čas? Pak vás potěší názor autorky metody KonMari, že účelem daru je být obdržen a dar svůj účel splnil tím, že byl darován a byly jím vyjádřen něčí city. Dárce by jistě mrzelo, že dar neodpovídá vašemu vkusu nebo vám překáží a vy ho používáte pouze z povinnosti. Proto se nerozpakujte nevhodných darů zbavit, budete se cítit volněji a budete mít lepší vztah i k dárci.

Co s upomínkami, vzpomínkovými předměty a suvenýry?

Při čištění prostoru kolem sebe chtě nechtě narazíme na předměty spjaté našimi zážitky – nejrůznějšími vzpomínkovými předměty, suvenýry a jinými věcmi z této kategorie. Pokud se alespoň části těchto předmětů zbavíte, nemusíte se bát, že přijdete o upomínky na dávné časy a prožitky. Žijte přítomností, a pokud sentimentální předměty kompletně neodstraníte, nechte si jen ty, ze kterých opravdu máte radost, když je vezmete do ruky. Zvláštní kapitolu tvoří fotografie – jejich počet zásadně redukujte, zvláště pokud je nebudete uspořádávat do alb. Do těch zařazujte jen ty fotografie, které vás osloví a těší. Podobně zacházejte s věcmi připomínajícími dětství vaše nebo vašich dětí.

Co vám úklid podle KonMari přinese

Úklid podle Marie Kondo vás naučí nehromadit zbytečně věci, takže při dalších akcích nebudete muset obrovská množství předmětů vyhazovat, protože si je nepořídíte. Ušetříte nejen finance a čas, ale metoda vás dovede i k zamyšlení nad tím, co k spokojenému životu vlastně potřebujete. Zbavit se starých a nadbytečných věcí je svým způsobem i ozdravný proces, navíc předměty, kterých se zbavujete, můžete prodat nebo věnovat a mohou tak přinášet radost jiným lidem, zatímco vy se budete obklopeni předměty, které těší vás.

Add your Comment