Jak vybrat šatní skříň?

10 března

by admin
Jak vybrat šatní skříň?

Máte vaše svršky poschovávané po různých komodách a skříňkách a v poslední době čím dále častěji hledáte odpověď na onu obligátní nerudovskou otázku: „Kam s nimi?“ Zamyslete se nad tím, zda by vhodným řešením nebyla nová šatní skříň odpovídajících rozměrů a vlastností, která by vaši garderobu pohltila, zároveň byste ji však měli v pravou chvíli přehledně uspořádanou k dispozici.

Na velikosti záleží

Před tím, než to začnete s výběrem skříně pro vaše svršky myslet vážně, je potřeba si srovnat v hlavě, kam budete chtít skříň umístit a jaké tedy v závislosti na prostoru potřebujete rozměry. Možností máte několik. Jednou z nejpraktičtějších a také nejdražších variant je skříň vestavěná, ideálně vyráběná na míru. Vestavit ji můžete do niky v chodbě nebo zabrat celou stěnu v ložnici, je-li dostatečně velká. Případně máte-li velký byt či dům a v něm zbytečnou místnost navíc, vyhraďte pro vaše šatstvo celou místnost a užívejte si pohodlí soukromé šatny.

Co bude uvnitř?

Při navrhování rozměrů vaší skříně myslete i na to, co všechno do skříně budete chtít uložit a v jaké formě. Budete chtít kromě triček a kalhot do šatní skříně věšet i košile a kabáty? Myslete na to, že nová skříň by měla disponovat šatní tyčí a hloubkou alespoň 60 cm. Na výšku pro nejdelší kabáty počítejte s vyhrazením volného prostoru dostatečného pro to, aby se kabáty nemačkaly. Obvykle stačí okolo 1,5 m. Šikovně využívají prostor rohové skříně, jichž je na trhu dostatečná nabídka. Výběr stačí jen podřídit rozměrům.

Především co nejvyšší…

Nezapomeňte reflektovat i výšku místností a šatní skříň volte co nejvyšší, přestože do nejvyšších pater ze země nedosáhnete. Později se tento prostor hodí pro uskladnění sezónních věcí, takže schůdky budete potřebovat jen dvakrát ročně, a to za dostatek úložného prostoru stojí. V případě, že zvolíte nedostatečnou výšku, nezoufejte. Na mnoho typů skříní se dají pořídit dodatečně nástavce.

…a z kvalitního materiálu.

Další podstatnou vlastností, kterou je dobré mít rozmyšlenou ještě před návštěvou obchodu, je materiál, z něhož bude skříň vyrobena. Ten bude mít zásadní vliv na údržbu, a především životnost skříně. Nikoho asi nepřekvapí, že skříň z masivu vás bude za podmínky odpovídající údržby doprovázet do konce života. Dlouhá životnost je však vyvážena vyšší cenou. V případě nižších investičních možností, se poohlédněte po skříních z lamina nebo MDF. Volte ale dostatečnou tloušťku profilu (alespoň 20 mm), abyste později nenarazili na to, že se vám police, či stěny skříně budou prohýbat.

Pozornost věnujte i vnitřním dispozicím skříně. Někteří výrobci rovnou nabízí drátěný či policový program pro konkrétní typy skříní, kterým právě tu vaši vybavíte tak, aby vám v budoucnu sloužila pro uskladnění vašich věcí se všemi jejich specifiky.